Firemní kultura
ETICKÝ KODEX
zaměstnanců hlavního města Prahy zařazených do Magistrátu hlavního města Prahy
Článek 1.
Rozsah platnosti
Etický kodex stanovuje a popisuje zásady chování a jednání zaměstnanců hlavního města Prahy zařazených do Magistrátu (dále jen „zaměstnanec“). Je základní etickou normou prezentace Magistrátu a vystupování zaměstnanců především vůči veřejnosti .
Článek 2.
Základní zásady
(1) Výkon veřejné správy je službou občanům. Obecnými zásadami a také i hodnotovými kritérii při výkonu veřejné správy jsou zákonnost, kvalita, efektivnost a etika práce (zejména dodržování nestrannosti a rovného přístupu). Dalšími základními zásadami jsou informační otevřenost, neovlivnitelnost, neúplatnost a poctivost. Zaměstnanci jsou rovněž povinni usilovat o zachování dobrého jména Magistrátu.
(2) Vedení Magistrátu přispívá k uplatňování těchto zásad a tím i k efektivnímu výkonu veřejné správy vytvářením podnětného pracovního prostředí a zachováváním rovného přístupu k zaměstnancům s důrazem na hodnocení především podle vykonané práce.
Článek 3.
Zásada zákonnosti
(1) Zaměstnanec vykonává svou práci v souladu s Ústavou České republiky, zákony a dalšími právními předpisy a vnitřními předpisy hlavního města Prahy (dále jen „právní předpisy“). Zároveň usiluje o urychlení a zjednodušení úředních postupů, dodržování termínů a o maximální zkrácení lhůt stanovených právními předpisy ve prospěch veřejnosti.
(2) V případě, že je zaměstnanec požádán, aby jednal v rozporu s právními předpisy nebo způsobem, který představuje možnost zneužití úřední moci, je povinen tuto skutečnost neprodleně oznámit svému nadřízenému.
Článek 4.
Zásada kvality a efektivity
Zaměstnanec vykonává svou práci na vysoké odborné úrovni, kterou je povinen studiem průběžně zvyšovat a doplňovat. Je také povinen vynaložit veškeré úsilí k maximálně efektivnímu a ekonomickému spravování a využívání lidského potenciálu, finančních zdrojů a zařízení, mu svěřených. V případě, že zjistí ztrátu nebo újmu na veřejném majetku, podvodné či korupční jednání, je povinen neprodleně oznámit tuto skutečnost svému nadřízenému.
Článek 5.
Zásada etiky práce
(1) Zaměstnanec je povinen práci vykonávat odpovědně, čestně a svědomitě ve shodě s posláním Magistrátu. Výkon práce musí být spojen s nejvyšší mírou slušnosti, porozumění, ochoty a s dodržováním všeobecných pravidel etické komunikace s občany, právnickými osobami a zaměstnanci navzájem, dále dodržováním sjednaných termínů a vyřizováním záležitostí v co nejkratší možné době.
(2) Zaměstnanec jedná vůči veřejnosti vždy zdvořile, vstřícně a slušně, bez ohledu na pohlaví, etnický nebo sociální původ, sexuální orientaci, národnost, majetkové poměry, zdravotní stav, věk, manželský a rodinný stav, víru a náboženství, členství nebo činnost v politických stranách, odborových organizacích a jiných sdruženích.
Článek 6.
Zásada informační otevřenosti
(1) Zaměstnanec poskytuje občanům pokud možno co nejúplnější informace v souladu s právními předpisy.
(2) Zaměstnanec neuvede vědomě v omyl občany tím, že by učinil nepravdivé nebo zavádějící prohlášení nebo že by záměrně zamlčel příslušnou informaci.
(3) Zaměstnanec poskytuje hromadným sdělovacím prostředkům informace v souladu s příslušnými právními předpisy[1]) a za spolupráce se zaměstnancem odboru public relations Magistrátu, pověřeným komunikací s hromadnými sdělovacími prostředky.
(4) Zaměstnanec nakládá se všemi informacemi, které získal ve svém postavení, s veškerou nezbytnou diskrétností. Je povinen zachovávat mlčenlivost o služebních záležitostech, o údajích zahrnujících osobní údaje jiných zaměstnanců nebo o utajovaných skutečnostech v rozsahu stanoveným zvláštními právními předpisy[2]), pokud není této povinnosti zproštěn.
Článek 7.
Zásada neovlivnitelnosti
Zaměstnanec činí rozhodnutí a řeší záležitosti na základě jejich skutkové podstaty, objektivně a transparentně a v procesu rozhodování věnuje pozornost odborným stanoviskům, výkladům, metodice a doporučením orgánů státní správy. Při rozhodování o požadavcích nesmí zaměstnanec preferovat osobní či skupinové zájmy, ani být ovlivněn pozitivními či negativními vztahy ke konkrétním osobám. Veškerá jednání musí být ze strany zaměstnance vedena slušně a nestranně. V případě, že se zaměstnanec dostane do situace, kdy je na něj vykonáván nátlak, uvědomí o situaci okamžitě svého nadřízeného.
Článek 8.
Zásada neúplatnosti a poctivosti
(1) Zaměstnanec za výkon své práce nepřijímá žádné pozornosti nebo výhody, které by mohly případně ovlivnit jeho rozhodování nebo narušit poctivý přístup k pracovním úkolům. Zaměstnanec nepřijímá od osob, které mají s hlavním městem Prahou obchodní vztah nebo které o obchodní vztah s hlavním městem Prahou usilují, ani od jejich konkurentů, žádné výhody, platby nebo služby pro sebe nebo své příbuzné. Zaměstnanec se přímo, ani nepřímo nezapojí do žádné činnosti, která by mohla být vykládána jako požadování či přijímání úplatků či výhod za účelem vlastního prospěchu.
(2) Informace získané při výkonu veřejné správy zaměstnanec nepoužívá k osobnímu prospěchu, ani k prospěchu jiných osob. Nesnaží se ovlivnit pro soukromé účely žádnou osobu tím, že by zneužil svého úředního postavení. Zaměstnanec je povinen vyhnout se konfliktu zájmů a v případě jeho vzniku neprodleně uvědomit svého nadřízeného.
(3) Zaměstnanec si pro svou vlastní potřebu nepřivlastňuje žádné finanční prostředky, zdroje nebo majetek hlavního města Prahy či veřejnosti a vědomě nepřispívá k tomu, aby tak činil někdo jiný.
Článek 9.
Zásada odpovědnosti za dobré jméno Magistrátu
(1) Zaměstnanec se v maximální míře snaží zabránit jakékoliv činnosti či jednání, jež by poškozovaly dobré jméno Magistrátu. Tato zásada se vztahuje i na záležitosti, které se přímo netýkají výkonu pracovní činnosti zaměstnance.
(2) Zaměstnanec se vyhýbá i v osobním životě takovému chování a jednání, které by mohlo snížit důvěru veřejnosti v nestrannost, spravedlnost a efektivnost Magistrátu nebo které by mohlo zavdat příčinu k různým formám nátlaku na zaměstnance ze strany jiných osob.
Článek 10.
Dodržování zásad
Etický kodex navazuje na základní práva a povinnosti zaměstnance podle zvláštních právních předpisů[3]). Dodržování zásad v něm uvedených bude mít vliv na hodnocení zaměstnance a zvyšování jeho profesionality.
ETICKÝ KODEX zaměstnance Magistrátu hlavního města Prahy - vydaný nařízením ředitele Magistrátu hlavního města Prahy č. 8/2001 k zásadám chování a jednání zaměstnanců hlavního města Prahy s výkonem práce u Magistrátu, vydaném dne 2. 4. 2001 a změněné nařízením ředitele Magistrátu hlavního města Prahy č. 5/2004 k zásadám chování, jednání, postupu při poskytování služeb a informací zaměstnanci hlavního města Prahy zařazenými do Magistrátu hlavního města Prahy a k identifikaci osob na pracovištích Magistrátu hlavního města Prahy, vydaném dne 31. května 2004.
[1]) Například zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, ve znění zákona č. 132/2000 Sb., zákon č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.
[2]) Například § 16 odst. 1 písm. j) zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti.
[3]) Zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění zákona. č. 46/2004 Sb.
Logotyp
Značka
Základním prvkem jednotného vizuálního stylu je značka, která je zároveň i registrovanou ochrannou známkou.
Značka se užívá pro veškerá označení týkající se hlavního města Prahy a Magistrátu hlavního města Prahy i jejich organizačních součástí, organizací a institucí. Její aplikace je přesně definována a řídí se pravidly uvedenými v tomto manuálu.
Značka má čtvercový formát v barvě Praha červená , uprostřed podélně dělený na dvě poloviny. Vlastním obsahem loga je název města Prahy ve čtyřech jazykových mutacích – PRAHA, PRAGUE, PRAGA, PRAG. Tyto jazykové verze názvu města obsahují všechny tzv. světové jazyky a mnoho dalších evropských jazyků užívajících latinkové písmo.
Tento text je vysázen písmem Myriad MM semibold z verzálek v barvě Praha žlutá
Znak + vyobrazení
Součástí jednotného vizuálního stylu je znak hlavního města Prahy. Je základním heraldickým symbolem města a v současné podobě je výsledkem historického vývoje městského erbu. Jeho závazný heraldický popis i grafická podoba, stejně jako oprávnění k užívání jsou stanoveny vyhláškou hlavního města Prahy č. 1/1991 Sb. obecně závazných vyhlášek hl. města Prahy ve znění č. 18/1993 Sb. hl. m. Prahy.
Užití městského znaku je vyhrazeno pro slavnostní a oficiální listiny a tiskoviny vydávané jménem města, jeho volených zástupců a úředních orgánů (dekrety a diplomy čestného občanství a čestných poct, oficiální listiny a dopisy nejvyšších funkcionářů města, správní rozhodnutí a oficiální úřední stanoviska, záhlaví Sbírky právních předpisů hlavního města Prahy a dalších oficiálních úředních tiskovin, označení úředních budov, u nichž to předepisuje zákon). Dále se znak hlavního města Prahy užívá k reprezentačním účelům za podmínek stanovených citovanou vyhláškou.
Základní barvy
Hlavní město Praha používá dvě základní barvy: Praha červenou a Praha žlutou. Barvy jsou jedním ze základních prostředků tvorby jednotného vizuálního stylu města a jsou významným nástrojem vnější i vnitřní komunikace.
Barvy usnadňují identifikaci veškerých činností a předmětů souvisejících s hlavním městem Prahou, především prostřednictvím administrativních a marketingových tiskovin, dopravních prostředků a architektury. Převodní tabulka uvádí kodifikace barev pro různé způsoby použití: přímé barvy Pantone® C pro tisk na natírané papíry (matná, lesklá křída...) a Pantone® U pro tisk na nenatírané papíry (přírodní ofsetový papír...), soutiskové barvy CMYK, RGB pro subtraktivní zobrazování, HTML barvy pro použití v internetových aplikacích, RAL pro nátěrové hmoty a JAC a ORACAL pro samolepicí fólie.
Praha červená
ekvivalent Pantone® 485 C (485 U)
CMYK (%) 0 / 100 / 91 / 0
RGB (0–100%) 83% / 18% / 7%
RGB (0–255) 212 / 46 / 18
HTML CC3300
RAL 3020
Multifix 5005 / 5029 / 7154
Neschen 1974 |
Praha žlutá
ekvivalent Pantone® 109 C (109 U)
CMYK (%) 0 /8,5 / 94 / 0
RGB (0–100%) 97 / 83 / 9
RGB (0–255) 247 / 212 / 23
HTML FFCC00
RAL 1021
Multifix 5089 / 5038 / 7172
Neschen 0198 |
Zdroj: Jednotný vizuální styl hl. m. Prahy